Szerencsére már széles választékban kaphatóak környezetbarát tapéták, de előbb tisztázzuk, hogy ez a kifejezés mit is takar. Az egyik legfontosabb tulajdonság, amivel rendelkeznie kell egy ilyen tapétának az arra irányul, hogy ne bocsásson ki mérgező, szennyező anyagokat a lakás levegőjébe. Ennek egyik forrása a tapétaragasztó, mely esetében ma már ugyan nem áll fenn ez a probléma, de régen voltak például olyan termékek, melyek folyamatosan rákkeltő hatású anyagokat párologtattak magukból. Azért, ha tehetjük, akkor még most is inkább a vízbázisú készítményeket preferáljuk. A másik sajnos maga a tapéta, melyre a legjobb példa a vinil-alapú, amely ugyan kis mennyiségben, de mégis károsíthatja otthonunk levegőjének minőségét.
Alapanyagait tekintve a környezetbarát tapéták újrahasznosított anyagokból készülnek, mint például papírból. Vagy a másik eshetőség szerint a tapéta készítéséhez szükséges alapanyag megújuló nyersanyag, tehát nem műanyag, hanem inkább textil. Erre a legjobb példa a vlies tapéta, mely növényi rost alapú, vagy gyapjúrostos anyagokból készül. Ez egészségügyi szempontból is sokkal jobb választás lehet egy festéknél, melynek ugyebár biztosan van némi káros hatású oldószer kibocsátása.
A környezetbarát címet kiérdemelő tapéták esetében még azt is fontos tudni, hogy gyártásuk során törekednek arra, hogy minél kevesebb energiát használjanak fel, ezzel is védve a természetet. Mi pedig annyit tehetünk ez ügyben, hogy a lakóhelyünkhöz legközelebbi helyről származó tapétákat vásároljuk meg, hiszen azoknak a legkevesebb a szállítási ideje, tehát ezzel egyenesen arányosan a szállítás során felmerülő légszennyezés is így a legalacsonyabb.
Ha óvni szeretnénk környezetünket, akkor tapétavásárlás során ezeket a szempontokat is érdemes figyelembe vennünk. A tapétázás után az esetlegesen megmaradt darabokat pedig kreatív ötletek keretein belül fel tudjuk használni bútoraink felújítására, ezáltal semmi nem megy kárba.