Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Az öntapadós tapéta

Az öntapadós tapéta
Az öntapadós tapéta leginkább dekorációs elemként szokott szolgálni. Felhasználását is csak az alkalmas felületek befolyásolják. Felhelyezhető falra, de segítségével akár a kopottas bútor is felfrissíthető.

Előnyei


Legnagyobb előnyeként a rendkívül gazdag látványvilágát tudnám megemlíteni. Ilyen például az élethű faerezet, a márványminta, a bőrhatás, a valósághű csempe és a rusztikus kő mintázat. Az öntapadós tapéták kínálatában találhatunk nagyon erős, karcálló, magas fényű darabokat is.


Másik nagy előnye az egyszerű felhelyezés. Míg a hagyományos tapéták rendkívül jó kézügyességet és falfelületet igényelnek, addig az öntapadós változatok akár görbe falra, felületre is felragaszthatók. Maga a tapétázás is gyors és egyszerű folyamat.


Szintén nagy előny, hogy időjárási viszonyoktól függően a tapéta akár kültéren is alkalmazható. Az öntapadós tapéta átlagosan 2-3 évig bírja a szabadtéri viszontagságokat. Ha sikerül jó minőségű tapétát vásárolni, akkor annak sincs akadálya, hogy fürdőszobába, vagy konyhába ragaszd fel.


Felragasztása


A munkafolyamathoz szükség lesz sniccerre, ollóra, vonalzóra, speciális műanyag simítókésre és természetesen egy mérőszalagra. A sima, tapétázandó felületet alaposan portalanítani, zsírtalanítani kell. Az előkészítés elmulasztása jelentősen lecsökkenti a tapéta élettartamát. Kezeletlen felület tapétázásánál szükséges egy alapozó réteg felvitele.


Ragasztás előtt meg kell tervezni, hogy milyen felületre, mekkora tapéta darabokra, csíkokra lesz szükség. Ha egy adott formát szeretnénk tapétázni, akkor érdemes a hátoldalra ceruzával megrajzolni a mintát. Gyártás során erre az oldalra vonalhálót festenek, ezzel megkönnyítik a tervezést. Az elkészült sablon körvonala mentén a tapéta nagyon egyszerűen, sérülés nélkül szabható egy olló segítségével. Akárcsak a hagyományos tapétáknál, itt is érdemes a tökéletes illesztés érdekében néhány plusz millimétert rászámolni, amelyet ragasztás után sniccerrel el kell távolítani.


Felhelyezéskor kialakulhatnak légbuborékok, amelyek megjelenését egyszerűen ki lehet küszöbölni. Először csak kis részen válaszd el a tapéta hátulját, illeszd pontosan a felületre, majd a simítókéssel középről a szélek irányába haladva finoman simítsd le a tapétát. Előfordulhat, hogy így is maradnak apróbb buborékok, ezeket tű segítségével óvatosan szúrd ki, és préseld ki a levegőt a tapéta és a fal közül. A rosszul illesztett tapétát könnyen ki lehet javítani, egyszerűen fogd meg és válaszd le a felületről. Ez a művelet papír felület esetében nem kivitelezhető!


Egyenetlen, hullámos felület ragasztása előtt, a tökéletes illeszkedés miatt a tapétát fel kell melegíteni egy hajszárító segítségével. Innentől kezdve már csak az illesztés és a simítás van hátra, azonban ügyelni kell arra, hogy ne feszítsd túlságosan a tapétát. Problémaként felmerülhet, hogy az éleknél nem ragad a tapéta. Vegyél elő egy textildarabot és egy vasalót. A textilt helyezed a tapéta és a vasaló közé, ez utóbbit pedig kapcsold alacsony fokozatra, majd néhányszor húzd át a problémás felületen.

Tartalomhoz tartozó címkék: Blog